Vi ställer in Öppet hus 12/3.

Vi på Lindbackens skola har beslutat att ställa in vårt planerade Öppet hus 12 mars mellan 17-19 utifrån försiktighetsprincipen och Folkhälsomyndighetens avrådan från sammankomster med över 500 personer.

Vi fått kännedom att Folkhälsomyndigheten nu inte rekommenderar sammankomster med mer än 500 personer. Avrådan gäller främst större evenemang där ett stort antal människor från olika delar landet och även omvärlden vistas på samma plats men som en försiktighetsåtgärd väljer vi nu att ställa in vårt planerade Öppet hus imorgon på skolan.

Vi håller oss uppdaterade kring rådande läge och har tät kontakt med grundskolans ledning kring de rekommendationer som gäller. Vi är ledsna över att ställa in men vill samtidigt hjälpa till att begränsa en eventuell smittspridning. Vi återkommer om läget ändrar sig och om det blir aktuellt med en ny dag för Öppet hus.

Hälsningar Anna Carlén, rektor

11 mars 2020